Oruç, bize daima Allah'ı hatırlatır, sorumluluk duygusunu geliştirir. Bir ay boyunca devam eden bu manevi eğitim sonucu Allah korkusu kalplere iyice yerleşir..

Oruç, bize daima Allah'ı hatırlatır, sorumluluk duygusunu geliştirir. Bir ay boyunca devam eden bu manevi eğitim sonucu Allah korkusu kalplere iyice yerleşir, bunun olumlu tesiri ile de insan davranışlarını kontrol altına alarak her türlü kötülükten uzaklaşmış olur. Oruç, basit bir "aç kalma" olayı değildir. Onu sadece bu yönüyle değerlendirmek son derece yanlış olur. 

Oruç, köklü bir irade terbiyesi, insanı kötü alışkanlıklardan temizleyen, çirkin davranışlardan uzaklaştıran ve iyi huylar kazandıran bir ahlak eğitimidir. Oruç insanlara şöyle etki eder ve iyi oruç şöyle olmalıdır ; imsak tan akşama kadar yemekten, içmekten ve cinsel arzulardan sakınmak suretiyle tutulan oruçtur. Bu oruç, şartları yerine getirildiği için sahihtir. Ancak orucun asıl gayesine ulaşmak için oruçlunun ikinci mertebeye yükselmesi lazımdır.

Ayrıca kulak, göz, dil, el, ayak ve diğer organları günahlardan uzaklaştırmak suretiyle tutulan oruçtur. Çünkü bu, organlar üzerinde olumlu etkisini gösteren ve sahibine ahlaki faziletler kazandırarak gayesine ulaşan oruçtur. Bu kadar faydalı olan bir ibadeti yapmak insanlar için kolay olmasa gerektir. Çünkü gün içerisinde sürekli bir açlık hali susuzluk hali insanlar gerçekten çok fazla yoracaktır. 

Bu kadar kıymetli ve insanlar için farz olan ve aynı zamanda insanlara çok fazla sevap kazandıran ve ek olarak Allahın rızasını kazanılacak ibadeti insanların gerçekten yapmaları gerekmektedir. Bu ibadeti yaparken de zorlanmak istemiyorsanız sahur yemekleri yemelisiniz. Bu kadar zor ve yorucu olan bir ibadeti sahur yemekleri yemeden geçirmek sizin için gerçekten sağlıksız olacaktır. ibadet ederken sağlıklı ibadet etmek insanlar için çok önemlidir çünkü bir yandan ibadet ederken diğer yandan sağlığınızı yitirmek sizin için iyi olmayacaktır. Bu nedenle oruç tutmadan önce muhakkak sahur yemekleri yemelisinizdir.

YOUR REACTION?

Facebook Conversations